رازق

هویت بصری

چالش

رازق یکی از تولیدکنندگان محصولات گلخانه‌ای است که برای طراحی هویت بصری برند خود به ما مراجعه کرد. رازق یکی از سرمایه‌گذارهای بزرگ منطقه است.
مجموعه‌ای بزرگ و فرصتی بزرگ‌‌ اما چالش برانگیز‌تر!
برای مدیران رازق انتخاب مناسب نمادها و رنگ‌ها اهمیت بسیاری داشت. از نظر آنها نشانه رازق باید مفهوم کشاورزی گلخانه‌ای را به راحتی به مخاطبین انتقال می‌داد. آن ها معتقد بودند هویت بصری باید با فلسفه برند سازگاری کامل داشته باشد.
مدیران رازق در تمام جلسات تاکید داشند، نشانه و عناصر هویت بصری باید کاملا متمایز باشند. در واقع آنها می‌خواستند، برند به طور قابل توجهی در ذهن مشتریان به خاطر بماند.
امروزی، ساده، قابل درک و ماندگار
این همان چیزی بود که رازق از ما می‌خواست.
چالش بزرگ ما طراحی نشانه و ایجاد یک هویت بصری قوی در بازارکار پر رقابت محصولات گلخانه‌ای بود. در واقع ما باید نشانه‌ای کار میکردیم که بتواند بیشتر بفروشد و هویتی متمایز برای رازق ایجاد کند.
چاره‌ای نداشتیم. باید از بقیه تولیدکنندگان بهتر ظاهر می‌شدیم.

راه‌حل

باید از ذهن شلوغ و پر ایده‌ی خود، بهترین ایده را برای لوگو انتخاب می‌کردیم ، خاص ترین نماد. چیزی که شایسته رازق باشد.
پس زره آهنین خود را به تن کردیم و به سوی ایده‌های خود شتافتیم.ما بعد از برگزاری جلسات طوفان فکری به  ایده‌های زیادی رسیدیم، ولی در انتها چهار ایده درخشان گزینش شدند.
استفاده از مونوگرام ، ما از اولین کلمه‌ی نام برند یعنی کلمه R استفاده کردیم و به دنبال طراحی بهترین لوگو با استفاده از کلمه‌ی R بودیم ، دیگر گزینه برای ارائه به رازق طراحی نمادی بود که بیانگر وادرات و صادرات باشد، زیرا رازق در این مورد هم فعال بود.استفاده از محصولات گلخانه‌ای مثل میوه و صیفیجات که یکی از محورهای فعالیت رازق بوداز دیگر ایده های ما بود اما این ایده فقط دربیان زیبا بود، در عمل چنان اعجاب‌انگیز نبود.  در آخر استفاده از طرح خود مجتمع رازق و نمادی از گلخانه ، ولی در طی جلسات گوناگون و بررسی کاربرد و آزمون کاربری لوگو و هویت رازق بر روی طرح های مختلف ،‌ اولین ایده را انتخاب کردیم ،‌ می‌خواستیم حرف R بازتاب کننده‌ی محصولات گلخانه‌ای باشد و هم حرف اول رازق،  پس از طرح R استفاده کردیم و آن را شبیه برگ گیاه کردیم و با تکرار و الصاق کردن ، طرح آخر آماده بود. نتیجه مثبت بود هم ترنج راضی بود و هم رازق .

درباره این پروژه

پروسه‌‌های طی شده:

تحقیقات میدانی، طوفان فکری، طراحی رسانه

رسانه‌های طراحی شده:

نشانه، ست اداری، تابلوهای راهنما

نرم‌افزارهای استفاده شد:

ادوبی ایلاستریتور، فوتوشاپ، ایندیزاین

سهیم بودند:

۴ نفر برای موفقیت این پروژه سخت کوشیدند.

یاری رسانده‌اند:

تشکر فراوان از آقای یوسف ابراهیمی

زمان صرف شده:

تکمیل این پروژه ۲ هفته زمان برد.

انرژی گرفتیم:

۴۸۰ استکان چــای توسط ۴ نفر

انگیزه گرفتیم:

آلبوم باران تویی از گروه چارتار